Odkud psa?
Mnoho lidí se totiž domnívá, že pořízení psa nemusí věnovat zvětšené úsilí- vždyť na internetu se denně nabízí stovky až tisíce psů na prodej, někteří jsou dokonce zdarma. Stačí tedy jen podle fotografie si vybrat a zavolat a psa si zamluvit? Takový postup není moc doporučován. V současnosti je stále víc upozorňováno na fakt, že psi, kteří jsou na prodej za pár korun a nemají rodokmen, spadají ve velké části do produkce tzv. množíren, tedy lidí, kteří chtějí na produkování štěňat a následném prodeji hlavně zbohatnout a přijít k penězům a další osud jejich odchovanců je již moc nezajímá, jejich psi žijí často v žalostných podmínkách hraničících s týráním, ba někdy v podmínkách, které se dají pokládat za týrání.
Takže kdo přemýšlí o pořízení psa, tady velmi opatrně, abyste nepřispěli také svojí trochou do mlýna a nepodpořili tak množení zvířat bez průkazu původu.
Kdy ho nejlépe pořídit?
Pokud tedy máme už jasno, odkud bychom pejska vzali – buď od seriózního chovatele, který chová pouze pod chovatelskou stanicí a jeho zvířata jsou s průkazem původu a nebo z nějakého azylu či útulku, čímž bychom udělali bezesporu dobrý skutek. Pak tedy vyvstává otázka kdy je ta nejvhodnější doba na pořízení psího parťáka na dalších v průměru deset až patnáct let? Obecně se za nejvhodnější období pro pořízení nového člena rodiny pokládá jaro a léto – jednak dny jsou delší a umožní nám trávit s malým štěnětem více času venku a také proto, že teplejší počasí také usnadňuje nácvik k čistotnosti, některá štěňata se nerada venčí, když je venku chladněji( obzvlášť trpasličí a malá plemena). V létě se doporučuje vzít v potaz také čas dovolených a prázdnin, rozhodně tedy nenaplánovat příchod pejska na dobu před odjezdem na dovolenou, nejlepší je tedy užít si dovolenou a samotné pořízení štěněte či už většího pejska nechat na dobu po naší rekreaci. Měli bychom si na sžívání vyhradit alespoň týden dva. Samozřejmě je skvělé, pokud bychom měli i na toto období volno ze zaměstnání, ale pokud se nám nepodaří volno získat, jde to zvládnout i při chození do práce, nicméně je nutno podotknout, že je určitě velkou pomocí, zapojí-li se do péče o psa také další členové naší rodiny, např. partner či větší děti.
Důležité začátky
A na co bychom se měli zaměřit v prvních pár dnech, kdy se teprve všechno ladí a my se snažíme co nejlépe začlenit do našeho všedního života chlupaté stvoření s lesklýma očima? Určitě nám pomůže klid a trpělivý přístup, chce to čas, nejdůležitější bude zvládnout základy jako je výchova k čistotnosti a přivolání, pak také dát pejskovi určité zázemí ve formě režimu- např.aby věděl, že po krmení se jde ven a potom bude odpočívat(nácvik na snášení samoty, nejprve na krátkou dobu), pak následuje větší procházka, hraní, cvičení,… to vše formou hry, musí nás to bavit oba. J
Tak přeji šťastnou ruku při výběru nového pejska a ohromnou dávku štěstí a trpělivosti. Ale určitě to bude stát za to!