Většina z nás alespoň jednou za život zkusí upéci dort. Ať už pro rodiče, partnera nebo své děti. Dnes se pro inspiraci na pečení dortů girltime vydáváme na internet. Snadno a rychle najdeme nejrůznější možné recepty, jak toto sladké pokušení vyrobit. Zamysleli jste se ovšem někdy, kdy vlastně takový dort vzniknul nebo kdo je poprvé upekl?
Pečení dortů má dlouhou historii, anglické slovo pro dort “cake” má dokonce původ u samotných Vikingů (v norském slově kaky). To označovalo směs mouky, medu, vajec a mléko, či jiného tuku. V té době ještě nebyl patrný rozdíl, jestli se tato směs dala spíše přirovnat ke sladkému chlebu, sušence či housce.
Historické nálezy prvních dortů pocházejí ze Švýcarska, kde byly nalezeny surové koláže vyrobené z rozdrcených zrn, smíchaných s vodou a vařené na horkém kameni. Tyto dorty měli podobnu nekvašeného chleba. Egypťané byli známými pekaři a vyráběli mnoho druhů chlebů včetně sladkých. Řekové zase měli tvarohový koláč a Římané stvořili rané verze ovocných koláčů s rozinkami a ořechy. Tento druh koláče se ve 14. století dostal až do Británie.
Formy na tvarování koláčů se poprvé objevily v polovině 17. století. Předtím byly dorty servírovány ve sklenicích od vína nebo čaje. Od 19. století se ve Francii rozšířil zvyk zakončovat každé jídlo sladkou tečkou, nejčastěji tzv “gateau”, což je sladký koláč podobný dortu.
Evropa a Severní Amerika, která je nejvíce ovlivněna evropskými zvyklostmi, jsou typickými zástupci míst, kde se dorty začaly hojně vyskytovat. Těsto bylo již od svého začátku bohaté na máslo, vejce a další přísady, jako je čokoláda nebo vanilka. Často byly bohatě zdobeny ovocem, ořechy nebo krémem. A na stolech se objevovaly spíše při slavnostních příležitostech. Díky svému složení si na nich pochutnávali zámožný obyvatelé.
Do východních zemí se tato pochoutka příliš nerozšířila. V Japonskou jsou populární pouze malé piškotové dortíky zvané kasutera. V asijských zemích jsou oblíbené hlavné rýžové a měsíční koláčky.