Jak všichni dobře víme, chodí spousta z nás lidí do práce. Třeba do zaměstnání. A i když se najdou i tací, kteří tak činí rádi, obvykle je podobné počínání motivované něčím jiným. A sice touhou po penězích.
Jak všichni dobře víme, pracuje se proto, že lidé chtějí a potřebují finanční prostředky, které se obvykle nedají jinak získat. Bez práce je dostávají jenom důchodci, kteří si ale své penze rovněž zasloužili dřívější odvedenou prací, nebo ti, kteří momentálně nepracují, v podobě skoupých dávek. A práce je přinejmenším relativně důstojný a zároveň i nejsprávnější způsob, jak se k penězům dostat.
Každý se tak někdy někde uchází o zaměstnání. A jako jednu z prvních záležitostí by tu měl řešit to, kolik dostane zaplaceno. Protože to je nesporně důležitá skutečnost.
Jenže zaměstnanec obvykle zjistí jenom hrubou mzdu, kterou mu slibuje zaměstnavatel poskytovat. Ale to je jenom dílčí údaj, který toho zaměstnanci nejednou zase až tak moc neříká. Hrubá mzda je to, co zaměstnavatel zaměstnanci poskytne ze svého jmění, jenže takové peníze nedostane jenom zaměstnanec sám. Na tom se přiživí i stát, i zdravotnictví a někdy třeba i exekutoři.
Z hrubé mzdy se tedy strhává minimálně daň z příjmu a zdravotní a sociální pojištění. A teprve to, co pak z oné hrubé mzdy zůstane, dostane zaměstnanec jako svoji čistou mzdu.
A jak si zajistit, že bude onen zbytek, tedy čistá mzda, postačující pro život onoho pracujícího? Každému z lidí, který chce mít své jisté, se vyplatí provést ke zjištění toho nazývaného čistá mzda výpočet s pomocí internetové kalkulačky. Sem se totiž zadá ona hrubá mzda a ona kalkulačka z ní hned vypočítá, kolik člověk skutečně dostane. Kolik bude mít na své živobytí.
A jenom ten, kdo si to včas zjistí, má jistotu, že ho nemile nezaskočí, jak málo dostane. Protože snít o celé hrubé mzdě na svém kontě by bylo naivní. Tu nikdy nikdo ze zaměstnanců celou nedostane.